Na Ratunek wydanie nr 4/2014
Na Ratunek wydanie nr 4/2014

Poród, czyli kobieta rodząca w karetce – temat wydania. W numerze: uraz kręgosłupa po skoku do wody – standard postępowania, hipertermia w praktyce ratownika medycznego, tamowanie krwotoków oraz badanie ultrasonograficzne typu FAST w urazach. Polecamy monitorowanie pacjenta w medycynie ratunkowej, radzimy jak zostać dyspozytorem medycznym oraz analizujemy zator tętnicy płucnej.

 

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

ANALIZA PRZYPADKU

Zator tętnicy płucnej w praktyce zawodowej ratownika medycznego

W niniejszej publikacji autorzy przedstawili przypadek pacjenta, u którego rozwinęła się ostra zatorowość płucna, objawy, jakie prezentował, oraz postępowanie ratowników medycznych zespołu podstawowego na miejscu zdarzenia, ze szczególnym naciskiem na wywiad zebrany w trakcie badania, który okazał się kluczowym elementem prawidłowej diagnozy.

WIEDZA W PRAKTYCE

Uraz kręgosłupa po skoku do wody – standard postępowania

Urazy kręgosłupa szyjnego są skutkiem nieprzemyślanych skoków do wody. Ratownicy wodni, wyciągając poszkodowanego z wody, powinni stosować technikę stabilizacji kręgosłupa szyjnego przy pomocy ramion poszkodowanego.

Ciepło, cieplej, gorąco, czyli hipertermia w praktyce ratownika medycznego – cz. I

Wysoka temperatura może stanowić poważne zagrożenie, szczególnie dla dzieci pozostawionych w zamkniętych samochodach, które stają się w obliczu upałów nagrzanymi kapsułami. Brak dostępu świeżego powietrza i wciąż wzrastająca wewnątrz auta temperatura może spowodować u uwięzionego dziecka hipertermię i udar cieplny, prowadzące do zgonu. W praktyce ratownika medycznego udzielającego takiemu dziecku pomocy priorytet stanowią jak najszybsze wydobycie dziecka z pojazdu, izolacja oraz podjęcie trafnych decyzji terapeutycznych zgodnych z algorytmami, ze szczególnym uwzględnieniem płyno- i tlenoterapii.

Tamowanie krwotoków. Opatrunki, opatrunki hemostatyczne oraz opaski zaciskowe stosowane w ratownictwie taktycznym

Coraz częściej ratownicy działający w warunkach cywilnego ratownictwa mierzą się z trudnymi do zaopatrzenia masywnymi krwotokami oraz ciężkimi obrażeniami ciała. Zarówno w warunkach bezpiecznych, jak i ekstremalnych, w tym w środowisku taktycznym, prawidłowa ocena oraz zabezpieczenie obrażeń ciała rannego poszkodowanego w miejscu zdarzenia to istotne elementy zwiększające jego szanse na przeżycie. Umiejętności skutecznego tamowania masywnych krwotoków pozwalają na skuteczną eliminację czynników prowadzących do nieuchronnej śmierci.

Karciana gra dydaktyczna dla ratowników medycznych

W dzisiejszych czasach edukacja zawodowa powinna być atrakcyjna i ciekawa dla studentów. Autorska karciana gra dydaktyczna łączy przyjemne z pożytecznym. Pozwala za pomocą zabawy zapamiętać dużą partię materiału. Przyjazna formuła pozwala na integrację uczestników.

KNOW-HOW

Poród, czyli kobieta rodząca w karetce

Poród jest procesem fizjologicznym, który na ogół przebiega bez powikłań. Najczęściej dochodzi do niego w szpitalu, gdzie jest dostęp do specjalistycznej aparatury, a stan rodzącej jest stale monitorowany. Jednak czasem zdarzają się sytuacje, w których bezpieczniej jest, gdy dziecko urodzi się na miejscu.

TECHNIKA W RATOWNICTWIE

Badanie ultrasonograficzne typu FAST w urazach

Badanie ultrasonograficzne typu FAST (Focused Assesment with Sonography for Trauma) w urazach zostało po raz pierwszy zastosowane na początku lat 70. XX wieku w Niemczech i Japonii. Obecnie znaczenie tego badania znacznie wzrosło i znajduje szereg wskazań w diagnostyce przedszpitalnej i szpitalnej poszkodowanego.

Monitorowanie pacjenta w medycynie ratunkowej

Monitorowaniem nazywamy ciągły lub powtarzalny w odstępach czasu pomiar lub obserwację parametrów życiowych pacjenta. Poniższy artykuł podsumowuje metody monitorowania pacjenta w kontekście pracy personelu medycznego zatrudnionego w jednostkach Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

RATOWNICZY INTERVIEW

Ambulanse pogotowia ratunkowego wczoraj, dziś i jutro

Rozmowa z Andrzejem Sokołowskim, wieloletnim managerem ds. wyposażenia medycznego ambulansów, dyrektorem sprzedaży WAS Wietmarscher Polska Sp. z o.o.

ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE

Jak zostać dyspozytorem medycznym?

Artykuł przedstawia sposoby nabywania umiejętności potrzebnych w pracy dyspozytora medycznego.

Społeczne jednostki wspierające System Państwowego Ratownictwa Medycznego jako ważny element bezpieczeństwa Wrocławia, województwa i kraju

W pracy przedstawiono uwarunkowania prawne dotyczące działania społecznych jednostek wspierających System Państwowego Ratownictwa Medycznego. Współdziałają one z jednostkami zawodowymi na miejscu wypadków i katastrof. Przedstawiono ich wyposażenie oraz liczbę ratowników, którzy mogą działać na miejscu zdarzenia.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij