Na Ratunek wydanie nr 5/2014
Na Ratunek wydanie nr 5/2014

Ból w obrębie jamy brzusznej – temat wydania. W numerze m.in.: zastosowanie techniki REBOA do tamowania krwotoków w warunkach przedszpitalnych, wybrane procedury pediatryczne w medycynie ratunkowej, burza wokół ustawy o PRM. Szczególnie polecamy artykuł o tlenoterapii i teleratownictwie.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

ANALIZA PRZYPADKU

K1 – traci przytomność

Mazowsze, październik 2013 r., w godzinach porannych do CPR wpływa wezwanie do mężczyzny, który zasłabł.

WIEDZA W PRAKTYCE

Zastosowanie techniki REBOA do tamowania krwotoków w warunkach przedszpitalnych

REBOA jest techniką nadrzędną względem torakotomii ratunkowej i charakteryzuje się wieloma zaletami. W artykule opisano historię stosowania okluzji aorty z użyciem balonu w celu tamowania zagrażających życiu krwotoków, opisano krok po kroku technikę wykonania zabiegu oraz podsumowano dostępne wyniki badań.

Wybrane procedury pediatryczne w medycynie ratunkowej

Przypadki interwencji zespołów ratownictwa medycznego w stanach zagrożenia życia u dzieci należą do rzadkości, co powoduje, że stajemy się mniej czujni na takie wezwania. Kiedy u dziecka dochodzi do stanu zagrożenia życia, prawidłowe postępowanie wymaga dokładnego badania oraz odpowiedniego działania. Poniżej przypominamy najczęstsze stany zagrożenia życia u dzieci i wskazujemy odpowiednie postępowanie.

Ostre zatrucie nikotyną u dzieci – objawy i podstawowe zasady postępowania w SOR

Ostre zatrucie nikotyną należy do relatywnie rzadkich przypadków. W ostatnich latach większość dotyczyła dzieci poniżej 6. roku życia. Najczęściej zatrucia nikotyną są prawie bezobjawowe lub pojawiają się łagodne objawy, takie jak nudności i wymioty. Postępowaniem z wyboru jest działanie objawowe i obserwacja pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa – nie zawsze więcej znaczy lepiej

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest ważną przyczyną śmiertelności w krajach rozwiniętych. Statystycznie jedynie w ok. 25% przypadków pozaszpitalnego NZK czynności resuscytacyjne są podejmowane przez świadków zdarzenia. Podjęcie skutecznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej wiąże się z licznymi obawami. Analizowano przyczyny niskiego procentu udzielanej pomocy i zastanawiano się, jak poprawić tę sytuację. Przeszukano dostępne bazy piśmiennictwa medycznego w celu znalezienia badań klinicznych dotyczących skuteczności prowadzenia samej resuscytacji krążeniowej.

Ciepło, cieplej, gorąco, czyli hipertermia w praktyce ratownika medycznego – cz. II

Wysoka temperatura może stanowić poważne zagrożenie, szczególnie dla dzieci pozostawionych w zamkniętych samochodach, które stają się w upale nagrzanymi kapsułami. Brak dostępu świeżego powietrza i wciąż wzrastająca wewnątrz auta temperatura mogą spowodować u uwięzionego dziecka hipertermię i udar cieplny, prowadzące do zgonu. W praktyce ratownika medycznego udzielającego takiemu dziecku pomocy priorytet stanowią jak najszybsze wydobycie dziecka z pojazdu, jego izolacja oraz podjęcie trafnych decyzji terapeutycznych zgodnych z algorytmami, ze szczególnym uwzględnieniem płyno- i tlenoterapii.

KNOW-HOW

Ból w obrębie jamy brzusznej – cz. I

Ból brzucha jest częstą przyczyną wezwań ratowników medycznych. W sporadycznych przypadkach dolegliwości te są stanem zagrożenia życia. W artykule przedstawiono schemat badania brzucha i omówiono niepokojące objawy związane z bólem brzucha.

TECHNIKA W RATOWNICTWIE

Stosowanie tlenoterapii w ratownictwie medycznym

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco zmieniły się zasady stosowania tlenu w ratownictwie medycznym. Dalej natomiast uzyskanie drożności dróg oddechowych oraz zapewnienie sprawnej wentylacji jest kluczowym elementem postępowania ratunkowego dla każdego ratownika medycznego, lekarza i pielęgniarki. Dostęp do coraz lepszego sprzętu spowodował zmiany dotychczasowych założeń oraz umożliwił bardziej racjonalne wykorzystanie tlenu medycznego w celach leczniczych. To wszystko doprowadziło do wyodrębnienia się kolejnych założeń oraz zasad postępowania.

Teleratownictwo – technologie wspierające transfer danych w ratownictwie medycznym

Celem pracy jest przybliżenie rysu historycznego i osiągnięć z zakresu transferu danych audiowizualnych w medycynie oraz przedstawienie technologii telemedycznych (ich wad i zalet) stosowanych w medycynie wojskowej i w ratownictwie medycznym.

PRAWO RATOWNIKA

Burza wokół ustawy o PRM

19.08.2014 r. przedstawiony został rządowy projekt ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jego treść wprowadza nowe instytucje i rozwiązania prawne, jednak większość założeń spotyka się ze wzburzeniem środowiska ratowników medycznych oraz ich organizacji i stowarzyszeń.

RATOWNICZY INTERVIEW

Ciepłochronna odzież jest niezbędna

O zimowych ubraniach dla ratowników medycznych rozmawiamy z Piotrem Głowskim, przedstawicielem firmy Horus, specjalistą z zakresu materiałów odblaskowych i Thinsulate.

WYDARZENIA

Na ratunek Gruzji

Stan ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w Gruzji po upadku ZSRR, burzliwej transformacji, zamachu stanu oraz Rewolucji Róż pozostawia wiele do życzenia. Wraz z upadkiem komunistycznego imperium rosyjskiego rozpadł się również centralny system szkolenia służb ratunkowych.

Mistrzostwa Polski w ratownictwie medycznym

20 września w Płocku uroczystym przejazdem ambulansów zakończyły się XIII Otwarte Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym.

Z ŻYCIA WZIĘTE

Z życia wzięte

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij