Temat wydania to zdarzenia masowe i mnogie. W numerze m.in.: Symulacja medyczna przyszłością nauczania na kierunkach medycznych, Ratunkowa wizualizacja naczyń krwionośnych, Obowiązek zachowania tajemnicy przez ratownika medycznego. Szczególnie polecamy: Procedury postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia masowego i mnogiego. Ujednolicenie działań na miejscu zdarzenia, ze szczególnym uwzględnieniem ZRM.
4 stycznia specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego S1 – 207 Opole – Zaodrze został zadysponowany do zdarzenia, z opisu którego wynikało, że poszkodowana jest kobieta, która doznała urazu biodra w wyniku potknięcia się w piwnicy.
Hipotermia to stan organizmu, w wyniku którego temperatura ciała spada poniżej 35°C. Stan taki jest spowodowany zbyt szybkim ochładzaniem organizmu w stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Ze względu na zróżnicowanie pacjentów w stanie hipotermii należy wypracować procedury postępowania w różnych przypadkach.
Wraz z rozwojem technik obrazowania oraz nowo przyjętymi strategiami leczenia większość urazów nerek może być leczona zachowawczo. Prawidłowe i szczegółowe badanie fizykalne powinno być wykonane, aby wykluczyć rany penetrujące. Krwiomocz, ból boku, otarcia, krwiaki i wybroczyny okolicy lędźwiowej, pęknięcie żeber, tkliwość przy badaniu palpacyjnym brzucha, zwiększenie obwodu lub wyczuwalna masa w brzuchu mogą wykazywać na uszkodzenie nerki.
Terapia hiperbaryczna to nieinwazyjna metoda terapeutyczna wykorzystująca 100-proc. tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym znajdujący się w specjalnym pomieszczeniu – tzw. komorze hiperbarycznej. Użycie tlenu hiperbarycznego znajduje zastosowanie w stanach zagrożenia życia, m.in. w przypadku ciężkiego zatrucia CO i w chorobie dekompresyjnej.
Symulacja medyczna jest metodą edukacji opartą na sprzężeniu zwrotnym, w trakcie której uczący się ćwiczy na kompletnie wyposażonych stanowiskach pracy, tak, aby w jak największym stopniu odtworzyć realne warunki występujące podczas pracy w środowisku medycznym. W ramach ćwiczeń wykorzystywany jest sprzęt edukacyjny, od prostych trenażerów, służących do nauki pojedynczych czynności medycznych, po symulatory pacjenta wiernie naśladujące człowieka i jego funkcje fizjologiczne. Dzięki temu symulacja medyczna umożliwia kreowanie realistycznych warunków do ćwiczeń bez stwarzania zagrożenia dla pacjenta oraz znacząco poprawia efektywność nauczania w medycynie.
Zdarzenia o charakterze masowym zawsze są dużym wyzwaniem dla służb ratowniczych. Prawidłowe postępowanie na miejscu zdarzenia stanowi gwarancję minimalizacji wtórnych skutków zdarzenia w każdym wymiarze – medycznym, społecznym i ekonomicznym. Obecnie schemat działań powinien się opierać na procedurach postępowania w wypadkach mnogich i masowych zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia i przekazanych do realizacji wojewodom. Zastosowanie procedur skutkuje mniejszą liczbą potencjalnych błędów na miejscu wypadku.
Dla zespołów ratownictwa medycznego zostały stworzone „Procedury postępowania na wypadek wystąpienia zdarzenia mnogiego/masowego”. Obowiązują one od 11 czerwca 2015 r., kiedy to zostały podpisane przez ministra zdrowia. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach miało dwukrotnie okazję przyjrzeć się tym procedurom od strony praktycznej.
Bezzałogowe statki latające, szerzej znane pod pojęciem dronów, w coraz większym stopniu zarysowują swoją obecność wokół nas.
Wstrząs jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Do typowych wykładników wstrząsu należą: hypoperfuzja, hipoksja i hipotensja. W przebiegu wstrząsu, w sytuacji zmniejszonej amplitudy tętna i niedostatecznego wypełnienia łożyska naczyniowego oraz braku sprzętu do uzyskania dostępu doszpikowego, uzasadnione wydaje się zastosowanie sprzętu do ratunkowej wizualizacji naczyń żylnych. Wizualizacja naczyń może być wykorzystana do nauki anatomii porównawczej i topograficznej.
W dobie zaawansowanej i bardzo szybko rozwijającej się techniki informatycznej coraz częściej stosowanej w medycynie, w tym również w ratownictwie medycznym, mamy do czynienia z nowymi rozwiązaniami technicznymi. Obecne rozwiązania funkcjonujące w Polsce wymagają na pewno dostosowania do modeli krajów europejskich.
Kiedy podpis pacjenta pod wpływem alkoholu/narkotyków ma wartość prawną? Jaki stopień upojenia alkoholowego daje przesłankę o błędzie oświadczenia woli? W jaki sposób ZRM może zweryfikować, czy pacjent jeszcze może decydować o sobie? Jaka jest podstawa prawna przetrzymania pijanej osoby do czasu przekazania jej służbom takim jak Policja czy Straż Miejska?
Zawód ratownika medycznego jest uregulowany ustawowo. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują istotne zmiany Ustawy o PRM dotyczące ratowników medycznych. Celem artykułu jest przedstawienie nowych regulacji dotyczących obowiązków ustawowych ratownika medycznego, szczególnie w zakresie praw pacjenta.
Ratownicy medyczni mają obowiązek zachowania w tajemnicy informacji o wykonywaniu świadczeń zdrowotnych, jak również wszelkich informacji o pacjencie zdobytych w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Obowiązek ten dotyczy bezwzględnie wszystkich obszarów aktywności zawodowej ratowników medycznych, zarówno w Systemie PRM, jak i poza tym systemem. W przepisach prawa istnieją ściśle określone sytuacje, kiedy możliwe jest ujawnienie informacji objętych tajemnicą.
Każdy, kto wykonuje pracę na otwartej przestrzeni w okresie jesienno-zimowym w naszym klimacie, narażony jest na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Poczucie ciepła i komfortu jest różne i zależy od wielu czynników. Temperatura powietrza, wilgotność, prędkość wiatru, opady i kondycja naszego organizmu – to wszystko wpływa na nasze subiektywne odczucie ciepła i można przedstawić to jako temperaturę odczuwalną, która z kolei ma wpływ na nasze samopoczucie i komfort pracy.
Celem pracy jest ocena stanu zdrowia osób starszych – mieszkańców Katowic, którzy trafili na ostry dyżur internistyczny – i określenie najczęstszych jednostek chorobowych będących przyczyną hospitalizacji.
Środowisko pracy ratowników medycznych jest nieprzewidywalne, a często niewdzięczne. Ratownik musi reagować szybko w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Dodatkowo obserwowanie cierpienia innych ludzi, w tym dzieci, śmierć pacjentów/poszkodowanych czy strata kolegów potęgują przeżywanie stresu i są ogromnym obciążeniem. Dlatego ta grupa zawodowa jest szczególnie narażona na ryzyko stresu traumatycznego.