Na Ratunek wydanie nr 6/2016
Na Ratunek wydanie nr 6/2016

Temat wydania to działania ratunkowe w obliczu zagrożeń CBRNiE. W numerze m.in.: Praktyczne aspekty nebulizacji w postępowaniu przedszpitalnym, Diagnostyka zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych (ZŻG) w ratownictwie medycznym.

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

ANALIZA PRZYPADKU

AED ratuje życie w Bydgoszczy

W pracy przedstawiono przypadek zatrzymania krążenia u klienta sklepu Leroy Merlin w Bydgoszczy 2 stycznia 2016 roku. W artykule opisano resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED przeprowadzoną przez świadków zdarzenia.

Zatrucie tlenkiem węgla jako zdarzenie o charakterze potencjalnie mnogim lub masowym

Tlenek węgla jest najbardziej rozpowszechnionym gazem, który może doprowadzić do śmierci w naszym kraju. Prawidłowo i sprawnie postawione rozpoznanie przez zespół ratownictwa medycznego ma wpływ na szybkie rozpoczęcie właściwego leczenia. W przypadku większej liczby osób poszkodowanych należy rozpocząć postępowanie zgodne z procedurami postępowania w wypadkach mnogich i masowych.

WIEDZA W PRAKTYCE

Praktyczne aspekty nebulizacji w postępowaniu przedszpitalnym

Nebulizacja jest jedną z form podawania leków w stanach nagłych. Dzięki tej metodzie możliwe jest skuteczne uzyskiwanie efektu terapeutycznego bez działania ogólnoustrojowego. Nebulizacja wiąże się z bezbolesnym i nieinwazyjnym podaniem leku. Zabieg ten może więc być alternatywą wobec innych dróg podania leków, szczególnie u dzieci, ludzi starszych oraz pacjentów niewspółpracujących.

Aspekty prawne zastosowania przymusu bezpośredniego przez zespół podstawowy

Zaburzenia psychiczne to jeden z powodów wzywania zespołu ratownictwa medycznego, gdy nierzadko występuje zagrożenie dla zdrowia i życia samego pacjenta lub osób trzecich. W takiej sytuacji kierujący zespołem ratownictwa medycznego musi podjąć ważną decyzję o zastosowaniu przymusu bezpośredniego i transporcie pacjenta do szpitala.

KNOW-HOW

Działania ratunkowe w obliczu zagrożeń CBRNiE

Zagrożenia CBRNiE stanowią poważne wyzwanie dla systemu ratownictwa medycznego. Dotychczasowe rozwiązania stosowane w polskim systemie ratowniczym nie wytrzymują próby czasu. Konieczna jest zmiana w podejściu do sposobu działania w tego typu zagrożeniach. W artykule przedstawiono specyfikę działań ratunkowych i nowe spojrzenie na możliwości funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego w dobie wzrastającego zagrożenia ze strony CBRNiE.

Karta TAKTYKA DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH W ZDARZENIACH CBRN

TECHNIKA W RATOWNICTWIE

Diagnostyka zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych (ZŻG) w ratownictwie medycznym

Zakrzepica żył głębokich (ZŻG) jest jednostką chorobową wymagającą szybkiego rozpoznania i leczenia. Wykorzystanie testu USG uciskowego niepełnego jako narzędzia diagnostycznego już na etapie ratownictwa medycznego jest metodą o udowodnionych korzyściach.

WARTO WIEDZIEĆ

Opinia lekarzy związanych z medycyną ratunkową o proponowanych zmianach w projekcie Ustawy o PRM

Projekt ustawy o zmianie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przekazany do konsultacji społecznych spowodował zainteresowanie środowiska lekarskiego. Autorzy postanowili zapytać lekarzy pracujących w systemie, co sądzą o zmianach i jakie są ich oczekiwania.

Planowane ustawowe zmiany w Systemie PRM

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt istotnych zmian w Ustawie o PRM. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych planowanych zmian w Systemie PRM, szczególnie w aspekcie ratowników medycznych.

Ocena jakości uciskania klatki piersiowej po przebytym szkoleniu w zakresie pierwszej pomocy

Celem pracy była przyrządowa ocena jakości (częstości i głębokości) uciskania klatki piersiowej, a także zależności między płcią, czasem, jaki upłynął od szkolenia, a poprawnością uciskania klatki piersiowej.

Wpływ biochemicznego składu ciała na wydolność fizyczną

Dzięki rozwiniętej technice diagnostycznej można badać skład ciała za pomocą specjalistycznego analizatora. Celem pracy była ocena wpływu parametrów biochemicznego składu ciała na wydolność fizyczną grupy studentów ratownictwa medycznego.

Zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), które odbyły się terminie 26.07-1.08.2016 r. w Krakowie, były jedną z największych imprez masowych zorganizowanych w ostatnich latach w Polsce. Artykuł prezentuje organizację, a także strukturę zarządzania zabezpieczeniem medycznym ŚDM na terenie Krakowa i jego okolicy oraz podstawowe informacje na temat przebiegu samego wydarzenia.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij