Tlenek węgla (CO) jest bezbarwnym, bezwonnym i niedrażniącym gazem powstającym w wyniku niecałkowitego spalania związków zawierających węgiel.

Źródłem zatrucia CO mogą stać się wadliwe instalacje grzewcze, spaliny lub pożary. Zatrucie tlenkiem węgla jest jedną z głównych przyczyn śmierci wywołanej przez czynniki toksyczne w krajach uprzemysłowionych. Zatrucie może być zarówno nieintencjonalne, jak i intencjonalne – dokonywane w celach samobójczych (na przykład poprzez zatrucie spalinami w słabo wentylowanych pomieszczeniach, czasem w połączeniu z zatruciem lekami i/lub alkoholem). Warto także zwrócić uwagę na możliwość zbiorowego zatrucia CO. Zatrucie tlenkiem węgla jest zatruciem sezonowym – obserwuje się wzrost zatruć w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, jednakże zdarzają się także przypadki „pozasezonowe”. 

Przeczytaj cały artykuł tutaj

 

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij