Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa złożona jest z dwóch jednostek chorobowych: zatorowości płucnej (ZP) oraz zakrzepicy żył głębokich (ZŻG).

Aktualne badania coraz częściej wskazują na rosnącą wartość niepełnego testu uciskowego USG (limited compression ultrasound, LC US) jako narzędzia, które powinno być rutynowo wykorzystywane w diagnostyce ZŻG (3). Udowodnione korzyści wynikające z jego wykorzystania w warunkach szpitalnych oddziałów ratunkowych to: skrócenie czasu do postawienia diagnozy, zmniejszenie liczby chorych z włączonym empirycznym leczeniem przeciwzakrzepowym łączącym się z ryzykiem krwawienia oraz zmniejszenie liczby powtórnych wizyt (4).

Coraz częściej promuje się wykorzystanie przenośnego USG w karetkach pogotowia ratunkowego zarówno przez personel lekarski, jak i ratowniczy (5, 16). Na fakt ten autorzy patrzą przez pryzmat przyszłego wykorzystania przenośnego aparatu USG do wykonania niepełnego testu uciskowego (7) w celu wykluczania ZŻG u pacjentów zaopatrywanych przez zespoły ratownictwa medycznego.

 

Przeczytaj cały artykuł tutaj

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij