Pojęcie „złotej godziny” określa czas, w jakim pacjent będący w stanie zagrożenia życia powinien otrzymać specjalistyczną pomoc.

Wypadki drogowe związane są z niekontrolowanym działaniem dużych sił, będących wynikiem poruszania się pojazdu mechanicznego. Energia, z jaką porusza się pojazd, przenoszona jest na przeszkodę, z którą się zderza, oraz na konstrukcję samego pojazdu, czego efektem jest jej naruszenie, prowadzące do uszkodzenia. Można przyjąć, że skala uszkodzeń jest wprost proporcjonalna do prędkości, z jaką pojazd się poruszał. Należy też pamiętać, że w chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą dochodzi do równoczesnego zderzenia pasażerów z elementami trwałymi konstrukcji. W wyniku tych zderzeń dochodzi do powstania urazów wielonarządowych będących stanem zagrożenia życia. W sytuacji powstania poważnych urazów kluczowy staje się czas, w jakim ofiara wypadku otrzyma pomoc.

Cały artykuł dostępny w najnowszym wydaniu:

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij