Ocena poszkodowanego po urazie jest procesem wykonywanym w celu ustalenia obrażeń oraz stanu fizjologicznego pacjenta. Postępowanie zalecane przez ITLS składa się z: badania wstępnego, dalszego i powtórnego.

Ciężkie urazy są chorobami ściśle zależnymi od upływającego czasu, ponieważ wynik leczenia jest determinowany okresem od wystąpienia urazu do definitywnego zaopatrzenia w szpitalu. Aby właściwie działać na miejscu zdarzenia, niezwykle ważne jest opanowanie umiejętności oceny oraz postępowania w przypadku pacjentów z ciężkimi obrażeniami ciała. Badanie ITLS skupia się na najszybszych i najskuteczniejszych metodach badania urazowego. Celem artykułu jest podsumowanie najważniejszych informacji zawartych w ósmym wydaniu podręcznika ITLS.

Badanie wstępne

Badanie wstępne składa się z oceny miejsca zdarzenia (bezpieczeństwo własne, miejsca zdarzenia, liczba poszkodowanych, potrzebne siły i środki oraz mechanizm urazu), oceny wstępnej oraz szybkiego badania urazowego lub miejscowego. Cały proces zaczyna się już w momencie wyjazdu ZRM do zdarzenia. Obejmuje przygotowanie środków ochrony indywidualnej oraz niezbędnego sprzętu do zabezpieczenia pacjenta z obrażeniami ciała. Część oceny miejsca zdarzenia można wykonać w ramach „badania przedniej szyby” (ocena miejsca zdarzenia i pacjenta jeszcze przed wyjściem z ambulansu). Działania na miejscu zdarzenia z pacjentami w stanie ciężkim oraz z wysokoenergetycznym mechanizmem urazu będą podlegały ścisłym reżimom czasowym (o ile pacjent nie jest uwięziony wewnątrz pojazdu). Na badanie wstępne ratownicy powinni przeznaczyć nie więcej niż 2 minuty. Po 5 minutach od podejścia do poszkodowanego powinien on być przełożony do ambulansu. Po maksymalnie 10 minutach od rozpoczęcia pracy przy pacjencie należy odjechać w kierunku szpitala. Wynika z tego, że na przeprowadzenie oceny wstępnej systemem CABC oraz szybkiego badania urazowego lub miejscowego ratownicy mogą przeznaczyć 2 minuty. Kolejne 3 minuty zarezerwowane są na przygotowanie pacjenta do przełożenia do ambulansu. Pozostaje jeszcze bufor 5 minut na wykonanie niezbędnych interwencji w karetce, które mogłyby być utrudnione w trakcie transportu. Oczywiście jeżeli pacjent nie wymaga wykonania dodatkowych czynności, a został zakwalifikowany do kategorii „ładuj i jedź”, transport można rozpocząć niezwłocznie po zabezpieczeniu pacjenta na noszach. Składowymi oceny wstępnej są: ogólne wrażenie, widoczne masywne krwawienia, które muszą zostać zatamowane priorytetowo, w dalszej kolejności udrożnienie dróg oddechowych z ewentualną stabilizacją głowy, ocena oddychania oraz krążenia (CABC). Po zbadaniu podstawowych funkcji życiowych i skompilowaniu tego wyniku z mechanizmem urazu należy podjąć decyzję, czy pacjent kwalifikuje się jako priorytetowy oraz czy wymaga szybkiego badania urazowego.

 Przeczytaj cały artykuł:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij