Co nam zagraża podczas wakacji? Hipertermia to inaczej przegrzanie organizmu, które bez odpowiedniego leczenia może wywołać udar cieplny, a w konsekwencji nawet śmierć.

Od kiedy słupki na termometrach za oknem stają się coraz wyższe i wyższe, media aż huczą od doniesień na temat skutków wysokich temperatur i upałów.

Wysoka temperatura może stanowić poważne zagrożenie, szczególnie dla dzieci pozostawionych w zamkniętych samochodach, które stają się w upale nagrzanymi kapsułami. Brak dostępu świeżego powietrza i wciąż wzrastająca wewnątrz auta temperatura mogą spowodować u uwięzionego dziecka hipertermię i udar cieplny, prowadzące do zgonu. W praktyce ratownika medycznego udzielającego takiemu dziecku pomocy priorytet stanowią jak najszybsze wydobycie dziecka z pojazdu, jego izolacja oraz podjęcie trafnych decyzji terapeutycznych zgodnych z algorytmami, ze szczególnym uwzględnieniem płyno- i tlenoterapii.

Podatność na wystąpienie udaru cieplnego zależna jest od wielu czynników. Najbardziej  narażone na ten stan organizmu są małe  dzieci i osoby w podeszłym wieku. Wynika  to między innymi z nie do końca rozwiniętych lub zaburzonych mechanizmów kompensacyjnych. Dodatkowo znaczenie mają  czynniki zewnętrzne, takie jak: spożycie  alkoholu, nieprawidłowy bilans płynów,  otyłość, towarzyszące schorzenia, przyjmowane leki oraz wilgotność powietrza, o czym wspomniano wcześniej. Zwiększona skłonność do rabdomiolizy i zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC) występuje u osób narażonych na zwiększony wysiłek fizyczny, który predysponuje do udaru cieplnego.

I część artykułu dostępna w wydaniu 4/2014.

Przeczytaj cały artykuł:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij