Kontakt z tą rośliną może skutkować poparzeniami i długo gojącymi się ranami. Należy zatem wiedzieć, jak rozpoznać niebezpieczne rośliny, czym charakteryzują się wywołane przez nie uszkodzenia skóry i co zrobić w przypadku, gdy dojdzie do ekspozycji.

Barszcze zawierają olejek eteryczny, w którego skład wchodzi furanokumaryna. Pełni ona funkcję obronną przed owadami i patogenami. Ten organiczny związek chemiczny jest glukozydem, pochodną kumaryny (typ psoralenu), i ma właściwości fototoksyczne oraz fotoalergiczne. Substancja ta powoduje zwiększenie wrażliwości komórek na promieniowanie świetlne. Reakcja zachodzi, gdy skóra po uprzednim kontakcie z substancją fototoksyczną zostanie poddana ekspozycji na promieniowanie UV lub światło widzialne. Odczyn powstaje na drodze uwalniania wolnych rodników przez substancje pozostające w kontakcie ze skórą. Efektem jest uszkodzenie struktur komórkowych i rozwój ostrej reakcji zapalnej zwanej phytophotodermatitis
(PPD). Reakcja fotoalergiczna zachodzi również pod wpływem promieniowania UV i czynnika uczulającego, który szkodzi jedynie predysponowanym osobom. Fotoalergiczny wyprysk kontaktowy pojawia się dopiero po upływie 24-48 godzin po ekspozycji na światło (4, 5).

Skutki spotkania z barszczem zaczynają być widoczne dopiero jakiś czas po ekspozycji. Nieświadoma ofiara może wtedy pozostawać w kontakcie z rośliną. Pojawieniu się objawów poekspozycyjnych sprzyja wilgoć. Ułatwia ona przenoszenie fotosensybilizatora do tkanek, czego następstwem są poważne uszkodzenia skóry. Innym ważnym czynnikiem nasilającym reakcję zapalną jest wysoka temperatura otoczenia (5, 6).

Przeczytaj cały artykuł:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij