Drgawki gorączkowe są częstym stanem nagłym w pediatrii. W artykule omówiono epidemiologię, charakterystykę choroby oraz postępowanie ZRM. Przedstawiono również nowoczesne formy podawania benzodiazepin (donosowo i dopoliczkowo).

Drgawki gorączkowe są typowym stanem nagłym w pediatrii, który występuje u dzieci w wieku od 6 do 60 miesięcy, częściej u chłopców niż u dziewczynek. Szczyt zachorowalności przypada na wiek około 18-24 miesięcy. Szacuje się, że nawet 4% populacji dziecięcej może mieć co najmniej jeden epizod drgawek gorączkowych w swoim życiu (3). Z praktyki klinicznej Zakładu Medycyny Ratunkowej Dzieci WUM wynika, że napady drgawek gorączkowych są jedną z najczęstszych przyczyn przebywania pacjenta w obszarze resuscytacyjno-zabiegowym SOR-u Szpitala Pediatrycznego WUM. W roku 2017 przyjęto 118 pacjentów z tym schorzeniem, z czego 53 stanowiły dziewczynki, a 65 to chłopcy. Najmłodsze dziecko miało 7 miesięcy, najstarsze 8 lat, a średnia wieku to 24 miesiące.

Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych uznało, że drgawkami gorączkowymi nazywamy wystąpienie napadu drgawkowego u dziecka w wieku od 6 do 60 miesięcy, mającego swoją przyczynę w występowaniu gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza, z wykluczonym zakażeniem układu nerwowego (11).

Cały artykuł dostępny w wydaniu:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij