W pracy przedstawiono przypadek 37-letniej kobiety w 32. tygodniu ciąży, u której zdiagnozowano pęknięcie macicy. Opisano postępowanie przedszpitalne u pacjentki z podejrzeniem pęknięcia macicy i objawami wstrząsu.

Pęknięcie macicy jest bardzo poważnym i groźnym położniczym stanem nagłym, mogącym wikłać ciążę. Najczęściej do pęknięcia macicy dochodzi w trakcie drugiego i trzeciego trymestru ciąży, natomiast w pierwszym trymestrze jest to sytuacja niezwykle sporadyczna. Częstość takiego powikłania jest istotnie większa w przypadku ciężarnych, u których w przeszłości przeprowadzano zabiegi na macicy. Wpływ na zwiększenie częstości mogą mieć również: przebyta duża liczba porodów i cięć cesarskich, krótki czas pomiędzy przebytą operacją na macicy a ciążą, łożysko wrośnięte lub przerośnięte, przebyta aborcja instrumentalna, stosowanie oksytocyny i prostaglandyn podczas porodu, wrodzone wady macicy, zatrzymanie porodu w wyniku zaklinowania barków płodu po urodzeniu główki, masa płodu > 4500 g, ciąża mnoga, wiek matki powyżej 35 lat, silny ucisk na dno macicy podczas porodu. Częstość występowania tego powikłania wynosi 5,3/10 000 porodów (2-5).

Przeczytaj cały artykuł w wydaniu:

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij