Potas, wraz z innymi elektrolitami, odpowiada za regulację bilansu wodnego organizmu oraz odpowiednią pobudliwość nerwowo-mięśniową. Kiedy należy podejrzewać zaburzenia elektrolitowe?

Potas odgrywa ważną rolę w układzie enzymatycznym i hormonalnym, a także przez hemoglobinę uczestniczy w procesie oddychania. W 97% potas znajduje się w przestrzeni wewnątrzkomórkowej (stężenie 160 mmol/l), w 3% zewnątrzkomórkowej (stężenie 3,6- 5,3 mmol/l – wartość badana w osoczu) (1, 3). Potas w 10% znajduje się w erytrocytach, mózgu i kościach, pozostałe 90% ulega cią- głej przemianie. Potas jest wydalany z organizmu w 85% przez nerki, a w 15% z kałem i potem (4).
 
Optymalne pH w osoczu wynosi 7,35-7,45. Organizm radzi sobie z zaburzeniami pH poprzez odpowiednie przemieszczanie jonów wodoru, łagodząc różnice kwasowo-zasadowe, oraz innych elektrolitów między przestrzenią wewnątrz- i zewnątrzkomórkową. W zasadowicy rozwija się hipokaliemia, czyli stężenie jonów potasu w surowicy spada poniżej 3,5 mmol/l, zaś kwasica jest przyczyną hiperkaliemii, gdy stężenie wynosi ponad 5,5 mmol/l. Obniżeniu pH w płynie zewnątrzkomórkowym o 0,1 jednostki towarzyszy zwiększenie stężenia potasu w osoczu o 0,1-1,2 mmol/l. Przyczyn zaburzeń gospodarki potasu jest wiele, więc hiperkaliemii może towarzyszyć zasadowica, a kwasicy niski poziom potasu (5, 6).
 
Przeczytaj cały artykuł:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij