W publikacji została przedstawiona problematyka współpracy ZRM oraz Straży Pożarnej dotycząca ratowania ludzkiego życia w strefach niebezpiecznych, co z uwagi na istniejące ryzyko i niebezpieczeństwo dla ratujących stanowi problem medyczny i prawny.

Ratowanie życia ludzkiego w sytuacjach jego zagrożenia jest wyzwaniem interdyscyplinarnym, wymagającym współpracy wielu służb, w tym w szczególności Zespołów Ratownictwa Medycznego i Państwowej Straży Pożarnej. Państwowe Ratownictwo Medyczne odpowiedzialne jest za ratowanie życia i zdrowia osób w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego, a więc stanach polegających na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia,których bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych (MCR) i leczenia (1). Fundamentem tego systemu jest Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), w której zawarte są zasady funkcjonowania, organizacji i finansowania działań z zakresu ratownictwa medycznego. System PRM zapewnia ciągłą gotowość ludzi, środków i jednostek do podejmowania działań w celu ochrony życia potrzebujących znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Przeczytaj cały artyukuł:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij