Przypadek kliniczny przedstawiony w artykule stanowił dla ratowników medycznych przybyłych na miejsce zdarzenia niebanalne wyzwanie.

Obrażenia rdzenia kręgowego w praktyce Zespołu Ratownictwa Medycznego nie są częstym przypadkiem. Stanowią zatem trudność nie tylko pod względem diagnostycznym, ale również terapeutycznym.

Problemem zespołu dwuosobowego staje się nie tylko sam transport, ale również prawidłowe zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego na czas dotarcia na szpitalny oddział ratunkowy.

Zespół Podstawowy Ratownictwa Medycznego, w składzie dwóch ratowników medycznych, zostaje wezwany do mężczyzny pod wpływem alkoholu, który po upadku doznał obrażeń w obrębie głowy. Czas dojazdu na miejsce zdarzenia to 10 min. Po dotarciu na miejsce ratownicy zauważają leżącego u progu lokalu gastronomicznego mężczyznę. Według relacji świadków po wejściu mężczyzna osunął się na ziemię, uderzając przy tym głową w ladę chłodniczą.

Pierwsze wrażenie: mężczyzna, lat około 55, masywnej postury, zastany w pozycji leżącej na brzuchu, otwierający oczy na głos ratownika (AVPU-V). Wyczuwalna woń alkoholu z ust, w potoku bełkotliwej mowy daje się słyszeć, iż nie czuje rąk i nóg. Zostaje podjęta natychmiastowa decyzja o stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa i dostarczeniu z ambulansu deski ortopedycznej wraz z kompletem pasów oraz stabilizatorów.

 

Cały artykuł dostępny w wydaniu:

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij