Po aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, od września pięć karetek miało zmienić kategorię ze specjalistycznej na podstawową.

W wyniku aktualizacji, Gliwice zostałyby pozbawione jedynego ambulansu z lekarzem na pokładzie, czemu stanowczo sprzeciwił się prezydent miasta. Po jego reakcji, Wojewoda Śląski wycofał się z pierwotnego planu, o czym poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

W 2017 roku, na wniosek Wojewody Śląskiego przekształcono jedną z karetek specjalistycznych na podstawową. W wyniku tego zabiegu, w mieście został jeden ambulans, w którym w skład zespołu ratowniczego wchodzi lekarz. W tym roku mieło dojść do kolejnych przekształceń, dlatego prezydent Gliwic, w liście do wojewody, sprzeciwił się tego rodzaju decyzjom. Jednym z głównych argumentów, które zostały przez niego przytoczone jest fakt, iż w mieście wzrasta odsetek osób starszych, które moga w każdej chwili potrzebować pomocy. Ponadto, warto wspomnieć, że karetka specjalistyczna nie jest przypisana wyłącznie do Gliwic, ale w razie potrzeby obsługuje równiez okoliczne miejscowości.

W całym województwie śląskim działa obecnie 41 karetek specjalistycznych. Dodatkowo, do różnego rodzaju wypadków wyjeżdża 121 karetek podstawowych.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij